0(551) 865 0225
0(553) 333 0990


Hakkımızda

Bizimle İlgili Herşey

Senaryo Yazımı

Bir film çekebilmek için en önemli unsur senaryodur. Film çekmeye karar veren bir bireyin işe ilk olarak bir senaryo yazarak başlaması gerekmektedir. Peki, senaryo yazımı nasıl gerçekleştirilir? Senaryo yazma işlemine başlamadan önce kafada bir konu belirlenmelidir. Yazma işlemine başlandığında bu konunun şekillenmesi sağlanmalıdır. Konu belirlendikten sonra senaryoda işlenecek olan karakterin ya da karakterlerin yaratımına başlanmalıdır. Bir senaryo bir kompozisyon gibi giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde film boyunca anlatılacak olan konuyla ilgili bilgiler yer almalıdır. Gelişme bölümünde, senaryonun en önemli unsuru olan "çatışma" yer almalıdır. Çatışma, senaryonun ana karakterinin kendisiyle olan çatışması, insanlarla olan çatışması, doğayla ya da toplumla olan çatışması olabilir. Bu çatışma ekseninde konu şekillenir. Senaryonun sonuç bölümündeyse gelişme bölümünde şekillenen olay bir sonuca bağlanmalıdır. Bu bölümde senaryonun teması da açığa çıkmaktadır.

Kurgu

Sinemadaki filmler televizyondaki diziler bunların tamamı birtakım ön hazırlıklar yapıldıktan sonra izleyicilerin seyrine sunulur. Bir filmi çekmek için öncelikle o filmin konusu ve senaryosu belirlenir bu işi yapmakla görevli olanlar senaristlerdir. Daha sonra senaristlerin yazdıkları senaryoyu belli bir düzene sokmak gerekir. Hangi sahnenin ne zaman çekileceği sahnelerin nasıl olacağı gibi sorunlar ile ilgilenen kişiye de kurgucu denir. Kurgucu çekilen film ve dizi sahnelerini daha sonra belli bir düzene sokar ve daha anlamlı daha güzel bir film veya dizi ortaya çıkarır. Kurgu bir senaryonun olmazsa olmazlarından biridir. Dünyada büyük ses getiren tüm filmler çok muhteşem bir kurguya sahiptirler.

Kamera Arkası

Kitle iletişim araçlarını takip edenlerin günümüzde sıklıkla duyduğu kamera arkası, aslında kaydedilen ancak; kayıt altına alınan söz konusu görüntünün izleyiciyle paylaşılmadığı ya da sonradan paylaşıldığı görüntülere verilen isimdir. Örneğin; dizi ya da film setlerinde kameramanlar tarafından çekilen görüntülerin işlenmemiş (ham hali) görüntüleri yayına hazır hale getirecek olan prodüktörlere ulaştığında, montaj programında bu görüntüler işlenir ve izleyiciye sunulacağı şekle getirilir. Kimi zaman eğlenceli, kimi zaman bir skandalı barındıran bu görüntüler, izleyiciye ulaştığında çok farklı tepkileri de beraberinde getirecek olması sebebiyle oldukça önemlidir. Genellikle komedi filmlerinde sıklıkla kullanılan ve seyircilerin ilgisini çekmeyi başaran kamera arkası görüntüler, birçok kişi tarafından beğeni ile takip edilmektedir.

Makyaj

Oyuncu, sunucu, spiker, yorumcu ve diğer konuklara çekim ya da yayın öncesi makyaj yapan kişiye makyöz denilmektedir. Makyözler, makyaj yapılacak kişinin tipine, yüz hatlarına ve tenine göre en uygun makyajı yapmayı amaçlar ve gerçekleştirir. Örneğin; haber, eğlence, tartışma, yarışma gibi televizyon programlarına katılan, oyuncu, sunucu ve konuklara düz bir makyaj yapılır. Düz makyaj, yayına ya da çekime katılacak kişilerin ekranda kötü görünmesini ya da parlamalarını engellemesiyle bilinmektedir. Öte yandan karakter makyajı ise başlı başına meziyet gerektirir. Karakter makyajı yapan makyözler, oyuncunun rolüne bürünebilmesi için çeşitli teknikler kullanır. Örnek verilecek olursa; oyuncunun yaşlandırılması, yüzünde yara izi oluşturmak gibi.

Film Çekimi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza yedinci sanat dalı olarak giren Sinema, günümüz dünyasında insanların en önemli ilgi ve eğlence kaynağı haline geldi. Sinema sanatı hızla tüm dünyaya yayıldı ve dünyanın en dev sektörleri arasındaki yerini de almış oldu. Günümüz itibariyle, Sinema sektöründe milyon dolarlık bütçelerle, olağan üstü filmlerin çekilmesi artık mümkün oluyor. Sinema filmleri, televizyon filmleri ve dizileri, sektörün büyümesi ve yayılması yaygınlaştıkça, hayatımızın en önemli parçalarından biri haline gelmiştir. Bizim ilgiyle, zevkle ve bazen hayretle izlediğimiz bu filmlerin yapımında emeği geçen perde arkasında yüzlerce insan vardır. Film çekimi, bu sanata gönül veren ve zevkle yapanlar için harika bir çalışma alanı iken, ilgi duymadığı halde sadece iş olarak yapan insanlar içinde bayağı zor bir sektördür. Kostüm Tasarımcısı Bir filmde izleyicinin arayacağı en önemli özelliklerden biri de gerçeklik hissidir. İzlediğimiz filmin içine girebilmek o olayları kendimiz yaşıyormuş gibi hissedebilmek için bu gerçeklik hissine ihtiyaç duyarız. Bu hissin filme kazandırılması noktasında kurgunun gerçekliği, oyuncuların performansının yanı sıra kostüm tasarımı da büyük bir rol oynamaktadır. Özellikle geçmiş yıllarda geçen bir filmde günümüz kıyafetlerinin giyilmesi nasıl imkânsızsa, fantastik bir filmde kendi hikâyesini barındırdığı öğeleri izleyiciye en iyi şekilde aktarabilmek için uygun kıyafetlere ihtiyaç duyar. Kostüm tasarımı, kıyafet üzerinde yapılacak ayrıntılar ve filme kazandırılacak gerçeklik açsından oldukça önemlidir. Filmde rol alan tüm oyuncuların üzerindeki giysilerden aksesuarlara kadar her ayrıntı kostüm tasarımcısı tarafından tasarlanmaktadır.

Reji

Genellikle eski sinema filmlerindeki karşılığı ile "reji" olarak bilinen ve filmin yönetmenliği yapanlara bu kavram verilmiştir. Rejiler filmin yönetmen koltuğunda oturarak oyunculara ve teknik kadroya gereken talimatları vermekle yükümlüdür. Filmin maliyetini karşılaması işleviyle karşılaştırılan yönetmenler yapımcılarla bu noktada ayrılmaktadırlar. Filmin uygulama aşamasında yönetmenler yer alırken bütçeyi yapımcılar belirlemektedir. Filmin akışı içerisinde oyuncuların jestleri, mimikleri ve konuşma sanatına hâkim olup olmadıkları konularında gereken talimatları da yine yönetmen vermektedir. Bunun dışında gereken makyaj düzenini, dekoru, seslendirme ve sahne efektlerinin de nihayete erdirilmesinde montaj odasında kurgucu ile ortaklaşa bir çalışma içerisinde bulunan reji aktif yer almaktadır. Bunun dışında kamera açılarında da kameramana direktiflerde bulunmak görevleri arasındadır.

Oyuncu Olmak için Adaylara Öneriler

Oyuncu olmak için ne yapmalıyım diyenler ilk olarak bu mesleğin iki ön koşulu olduğunu bilmeliler

İlki görsel sanatlara merak, ikincisi ise kişinin kendi yeteneklerinin farkında olması. Farkında olunmayan hiçbir yeteneğin geliştirilmesi söz konusu olmayacağı için oyunculukta da nelere yetenekli olduklarını bilen kişiler daha başarılı olacaklar. Nasıl oyuncu olunur diye merak edenlere bir diğer önerimiz de bu işin tutku ile yapıldığını bilmelerinin gerektiğidir. Dizi ve film oyunculuğu için yaş, kilo ve boy sınırının olmaması bu işin manevi yönünü artırır. Önemli olan kamera önünde karaktere bürünebilmektir. Ayrıca orijinal bir görünüme sahip kişiler dizi ve filmlerde daha çok tercih edilir. Oyuncu olmak isteyenler için fiziki görünümün dikkat çekiciliği de avantaj olacaktır elbette. Nasıl oyuncu olurum düşüncesinde olanlar bugünün usta oyuncularının sektöre girer girmez ünlü olduklarını da sanmasınlar. Her biri dizi ve filmlerde figüranlık yapmış, cast ajansları ile çalışmış oyuncular durdukları yerde keşfedilmediler. Siz de ünlü bir oyuncu olmak istiyorsanız deneyimli isimlerin kariyerlerini örnek alabilirsiniz.

Mankenlik için Gerekli Şartlar

Erkek Mankenler İçin Şartlar

Bir zamanlar kadınlar rağbet gösterdiği ve hayalini kurduğu mankenlik mesleği, artık erkeklerin de markajına girmiş durumda. Pek çok genç, vücut yapılarını istenilen kriterlere getirmek için çalışıyor, bu konuyla ilgili eğitim alıyor ve ajanslara kayıt oluyor. Peki, aranan erkek manken boyları nedir, kriterler arasında hangi maddeler vardır ve gençler nasıl bir çalışma yöntemi izlemelidir? Erkek manken olma şartları; Minimum 1,75 boyunda olmalı. Boyu ve kilosu dengeli olmalı. Bacak boyu uzun, şekli ise ideal seviyede olmalı. Omuzlar ve gövde yapısı geniş olmalı. Poz verebilme yetisine sahip olmalı. Duruş ve yürüyüş konusunda üst seviyede başarılı olmalı.

Kadın Mankenler İçin Şartlar

Tekstil, güzellik ve bakım, takı ve aksesuar sektörlerinin en çok hizmet verdiği hedef kitle kadınlardır. Bu nedenle bahsedilen sektörlerde mankenlere her zaman ihtiyaç duyulur. Ürün tanıtımları yapmak için ajanslardan ve ünlü mankenlerden destek alınır. Bu da mesleğin popülerliğinin artmasına öncülük etmektedir. Peki, kadınlarda aranan mankenlik kriterleri nelerdir, herkes bu mesleği yapabilir mi, hangi özelliklerin ön plana çıkması gerekir? Aranan ve ilgi gösterilen bir manken olmak için neler yapılmalıdır? Bu soruların cevabını az çok tahmin ediyorsunuz. Ancak bir de bizim kriterlerimize göz atabilirsiniz. Kadın manken olma şartları; İdeal ölçülerde bir fiziğe sahip olmalı. Minimum 1,65 boyunda olmalı. Bacak boyu uzun, şekli ise ideal seviyede olmalı. Kalçalar dar ve bel ise ince bir yapıya sahip olmalı. Göğüsler küçük olmalı. Poz verebilme yetisine sahip olmalı. Duruş ve yürüyüş konusunda üst seviyede başarılı olmalı

İletişim